بهینه سازی دیتابیس وردپرس به روش دستی و اتوماتیک + آموزش تصویری

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس
فهرست موضوعات
🥇زمان مطالعه: 11 دقیقه

بهینه سازی دیتابیس وردپرس یکی از مهم ترین فرایندهایی است که یک مدیر سایت باید به صورت مداوم آن را انجام دهد چون اگر این مورد را یک مدیر نادیده بگیرد متاسفانه سایت با کاهش سرعت مواجه شده و فشار زیادی به هاست وارد میشود. با توجه به اینکه یک سایت روزانه آپدیت میشود و این آپدیت فقط شامل افزونه و قالب نبوده و اضافه کردن محتوا ، تصاویر و سایر موارد هم جز آپدیت میباشد به همین دلیل جدول ها و فایل هایی در دیتابیس وردپرس ایجاد میشود که ما اصلا نیازی به آنها نداریم.

پاک نکردن جداول و موارد اضافی از دیتابیس باعث میشود ساعت دیر لود نشده و حتی برخی از مواقع اگر هاست کیفیت خوبی نداشته باشد سایت از دسترس خارج میشود و این مورد در سئو سایت تاثیر خیلی منفی دارد. ما در این آموزش که توسط گروه محتوای اروم وب گردآوری شده است تصمیم داریم به صورت کاملا تخصصی چندین روش برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس را برای شما به صورت کاملا تصویری معرفی نماییم پس با ما همراه باشید.

چرا بهینه سازی دیتابیس در وردپرس اهمیت دارد؟

اگر طراحی سایت با وردپرس را انجام میدهید حتما قبل از طراحی سایت سعی کنید که قالب سبک و استانداردی را انتخاب کنید چون قالب تاثیر خیلی زیادی در افزایش حجم دیتابیس دارد و این بالا بودن حجم دیتابیس متاسفانه باعث میشه تا سایت شما دیر لود بشه و از همه مهمتر به مرور زمان در سئو سایتتون تاثیر منفی خواهد گذاشت.

اگر میخواهی که یک سایت استاندارد و پرسرعتی داشته باشی حتما بهنیه سازی دیتابیس به روش های مختلف رو انجام بده چون سایت نیاز به سبک سازی داره و یک سایت سنگین اصلا نمیتونه گزینه مناسبی به شمار بیاید.

 

بهینه سازی دیتابیس وردپرس با بتمن

بهینه سازی دیتابیس وردپرس

وردپرس به دلیل اینکه یک سیستم سورس باز ( متن باز ) بوده روش های بسیار زیادی وجود دارد تا شما اقدام به سبک کردن دیتابیس کنید ولی در نظر داشته باشید که هر روشی رو برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس انجام ندهید چون دیتابیس به دلیل اینکه مغز سایت شما میباشد اگر به آن آسیبی وارد شود سایت شما با خطای بسیار زیادی مواجه شده و حتی ممکن است که به صورت کامل از دسترس خارج شود.

ما در مقالات اخیر هم کاملا توضیح دادیم که سرعت یک سایت تاثیر بسیار بالایی در کسب رتبه ، افزایش فروش و … دارد و حتی مواردی نیز برای بهبود افزایش سرعت سایت به صورت کلی معرفی کردیم ولی یکی دیگر از شاخه هایی که حتما باید رعایت کنید بهینه سازی دیتابیس میباشد که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آن خواهیم پرداخت.

✨ مقاله مرتبط : افزایش سرعت پیشخوان وردپرس

به همین دلیل روش هایی که در این مقاله بهتون معرفی میکنیم رو انجام دهید. “در نظر داشته باشد که قبل از انجام هر کاری حتما از سایت خود یک بکاپ کامل تهیه کنید چون در طول مراحل امکان دارد دیتابیس سایت شما با مشکل مواجه شود.”

بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه WP Optimize

دلیل محبوبیت وردپرس وجود افزونه های پرکاربرد در آن هستش که یکی از بهترین افزونه هایی که باعث میشه تا دیتابیس بهینه بشه استفاده از افزونه WP Optimize هستش. دیتابیس در هاست شما در قسمتی به نام phpMyAdmin قرار دارد و اگر شما بخواهید دیتابیس سایت وردپرسی را بهینه کنید باید در این بخش این عمل را انجام دهید.

این افزونه زمانی که در سایت نصب میشود به صورت خودکار به phpMyAdmin متصل شده و بهینه سازی را بدون اینکه شما به هاست مراجعه کنید به شکل خیلی ساده انجام میدهد. در نظر داشته باشین که کار با این افزونه خیلی راحت هستش و در ادامه به صورت تصویری و گام به گام عمل بهینه سازی دیتابیس وردپرس را با افزونه  WP Optimize انجام میدهیم.

 

افزونه WP Optimize بهینه سازی دیتابیس وردپرس

 

آموزش نصب و کار با افزونه WP Optimize

در گام اول وارد پیشخوان سایت وردپرسی خودتون میشید و سپس به قسمت افزونه ها > افزودن کلیک کرده و در قسمت سرچ افزونه ها جمله wp optimize را وارد کنید و افزونه ای که در تصویر زیر وجود دارد را نصب و فعال نمائید.

روش نصب افزونه WP Optimize

” در نظر داشته باشید که حتما قبل از نصب و فعالسازی این افزونه از سایت خود یک بکاپ کامل تهیه کنید. “

بعد از نصب و فعال کردن افزونه در قسمت سایدبار پیشخوان وردپرس گزینه ای بنام wp optimize وجود دارد که برای مشاهده تنظیمات مربوط به این افزونه بر روی آن کلیک کنید و سپس با چنین صفحه ای مواجه خواهید شد.

آموزش کار با افزونه WP-Optimize

تنظیمات مربوط به تب بهینه سازی

در صفحه باز شده در قسمت بالا گزینه ای بنام “بهینه سازی” وجود دارد که اگر روی آن کلیک کنید گزینه هایی برای شما باز خواهد شد. با تیک زدن این گزینه ها عمل مربوطه انجام میشود به عنوان مثال اگر تیک گزینه پاکسازی همه پیش نویس ها را بزنید تمامی مقالات ، محصولات ، برگه ها و … که به صورت پیش نویس در سایت وجود دارد از سایت و دیتابیس پاک خواهید شد.

بعد از تیک زدن گزینه ها اگر در قسمت جلوی آنها بر روی اجزای بهینه سازی کلیک کنید عمل بهینه سازی دیتابیس وردپرس انجام خواهدشد.

روش کاهش حجم دیتابیس با افزونه

تنظیمات مربوط به تب جداول

اگر در قسمت بالا بر روی تب دوم یعنی جداول کلیک کنید لیست جداول دیتابیس شما نشان داده میشود که که با اسکرول به بخش پایین میتوانید حجم دیتابیس خود را مشاهده کنید.

تنظیمات تب جدول افزونه WP Optimize

تنظیمات مربوط به تب تنظیمات عمومی

در قسمت بعدی که به عنوان تنظیمات عمومی شناخته میشود شما میتوانید تنظیم کنید که افزونه به صورت خودکار برخی از موارد را انجام دهد. برای اینکار باید تیک گزینه ” فعال کردن برنامه‌ریزی‌شده پاک کردن و بهینه‌سازی (ویژگی بتا) ” را بزنید تا این مزیت و خودکار بودن افزونه برای شما فعال شود.

این افزونه این قابلیت را دارد که بصورت خودکار در طول بازده زمانی خاص بهینه سازی دیتابیس را بصورت خودکار انجام دهد اما پیشنهاد میکنیم که این عمل را انجام ندهید و از قابلیت دستی این افزونه استفاده کنید چون مشاهده شده است که با بهینه سازی سایت تغییراتی در دیتابیس ایجاد میشود و اگر شما بکاپ نداشته باشید این تغییرات میتواند به سایت شما آسیب وارد کند.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس از طریق phpMyAdmin

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم روش های زیادی برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از phpMyAdmin است که برای اینکه باید ابتدا وارد هاست شده و در قسمت phpMyAdmin کلیک کنید.

بهینه سازی دیتابیس از طریق PHPMYADMIN

بعد از ورود به این بخش در سمت چپ لیست دیتابیس هایی که ایجاد کردید وجود دارد که باید برای شروع کار بر روی دیتابیس مورد نظر کلیک کنید تا دیتابیس برای شما باز شود. اگر در جدول باز شده مشاهده کنید دو ردیف وجود دارد که یکی برای حجم جدول مربوطه بوده و ردیف دوم حجم اضافی مربوط به آن میباشد.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس از طریق هاست

برای عمل بهینه سازی صفحه را اسکرول کرده و تیک گزینه Check all را بزنید تا تمامی جداول دیتابیس شما انتخاب شود. در گام بعدی برای اینکه عمل بهینه سازی رو انجام دهید بر روی منوی With selected کلیک کنید و سپس گزینه Optimize table را انتخاب کنید تا فرایند بهینه سازی جدول دیتابیس وردپرس انجام شود.

آموزش بهینه سازی دیتابیس سایت از طریق هاست

زمانی که فرایند بهینه سازی پایگاه داده (دیتابیس) انجام شود با عنوانی مانند عنوان زیر مواجه خواهید شد که نشانگر موفقیت آمیز بودن عمل بهینه سازی میباشد. برای اینکه مطمئن شوید که عمل بهینه سازی با موفقیت تمام شده است میتوانید به قسمت حجم های اضافه که در ردیف آخر دیتابیس وجود دارد مراجعه کرده (تصویر زیر) و در این جا کاملا متوجه میشوید که فایل های اضافی از دیتابیس شما حذف شده است.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس phpmyadmin

بهینه سازی دیتابیس وردپرس به روش دستی یا با افزونه ؟

ما به صورت کلی دو روش برای بهینه سازی دیتابیس برای شما معرفی کردیم که شما میتونین یکی از این دو روش را به انتخاب خودتون انجام دهید. هر دو روش کاملا استاندارد هستش و تنها تفاوتی که در این دو روش وجود دارد حالت آسان و حالت متوسط میباشد. در نظر داشته باشید که ما این دو روش را فقط به شما پیشنهاد میکنیم ولی اگر شما روش راحتی را میخواهید ما بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه WP Optimize را به شما معرفی میکنیم چون فرایند کار با این افزونه راحت بوده و زمان کمتری را از شما خواهد گرفت.

✨ مقاله مرتبط : معایب و مزایای هاست رایگان

نتیجه گیری نهایی

پاکسازی و سبک کردن حجم دیتابیس باید به صورت مستمر در بازده زمانی های یک ماهه یا بصورت هفتگی انجام شود و این مورد یک فرایند خیلی مهم بوده که اگر نادیده گرفته شود میتواند فشار زیادی به سایت و سرور یا هاست وارد کند. پس حتما به این مورد توجه کنید تا یک سایت خوب و بهینه و کاملا استاندارد داشته باشید.

در مورد این مطلب صحبت کنید

تیم حرفه ای اروم وب

این مقاله به کوشش مهندس علی بلاقی و دیگر اعضای تیم اروم وب تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مرجع آموزش های رایگان

در پیج اینستاگرام ما عضو شوید و از ویدئو های آموزشی کاملا رایگان بهره ببرید.

علی بلاقی

مدیر گروه دیجیتال مارکتینگ

اروم وب

ویدئو معرفی خدمات اروم وب

معرفی اروم وب
پخش ویدیو

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *